Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/b/7/b7b6d8cb-51b6-42b2-9cd8-971ac1b63ba6/mediciproockovani.cz/web/wp-config.php on line 68

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/b/7/b7b6d8cb-51b6-42b2-9cd8-971ac1b63ba6/mediciproockovani.cz/web/wp-config.php on line 69
Příspěvky ze sítí – leden 2023 | Medici PRO Očkování

Medici PRO Očkování

Příspěvky ze sítí – leden 2023

Pravidelně pro vás připravujeme příspěvky na sociální sítě. Protože je škoda, aby jen tak zapadly, každý měsíc můžete u nás na webu najít shrnující článek, ve kterém si je připomeneme.

Nové doporučení WHO o očkováni proti HPV pomůže ochránit více životů

Rakovina děložního čípku je světové čtvrtým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. Více než 95 % případů je způsobeno sexuálně přenosnou infekcí lidskými papilomaviry (HPV). Proti HPV infekci se můžeme chránit bezpečným a efektivním očkováním. Mezi lety 2019 a 2021 světově dramaticky poklesla proočkovanost první dávkou vakcíny. Důsledkem toho mezi uvedenými lety dostalo očkování o 3,5 milionu dívek méně.

WHO proto nyní doporučuje:

  • 1 nebo 2 dávky pro dívky a ženy ve věku 9 až 20 let,
  • 2 dávky v šestiměsíčním intervalu pro ženy nad 21 let.

Cílem nového doporučení je zlepšit dostupnost očkování, a zvýšit množství dívek, které mohou být očkovány.

Pokles proočkovanosti roste 

Podle dat WHO a UNICEF se proočkovanost dětské populace stala nejnižší od roku 2008. Pro hodnocení proočkovanosti populace se používá sledování 3 dávek očkování proti záškrtu, tetanu a černému kašli. Rozdíl mezi lety 2019 a 2021 je 5 procent, proočkovanost tedy klesla na 81 % To znamená, že v roce 2021 nedostalo jednu nebo více dávek DTP okolo 25 milionů děti. O 2 miliony více než v roce 2020 a o 6 milionů více než v roce 2019. Roste tak počet dětí ohrožených vážnými onemocněními, kterým se daří předcházet očkováním.

Dalším konkrétní příklady důsledků poklesu proočkovanosti je návrat dětské obrny, která se už blížila úplné eradikaci. Polio se tak po dlouhé době vyskytlo například v americkém státu New York, detekováno v odpadních vodách bylo například i v Londýně. V České republice se polio nevyskytuje od roku 1961.

Mezi hlavní důvodu poklesu proočkovanosti patří zvýšený počet dětí žijící v oblastech zasazených válečnými konflikty a dalších obtížných životních podmínkách kde je přístup k očkování omezen. Další velký důvod poklesu je nárůst dezinformací spojených s očkováním . Velkým boom dezinformací, jsme zaznamenali hlavně okolo očkování na covid-19. Přečti si více ve článku Sklizeň pseudovědy za rok 2022.

Vakcína proti rakovině prsu o kousek blíž

Rakovina prsu představuje u žen nejsmrtelnější nádorové onemocnění, kterým momentálně ve světě trpí až 7 milionů z nich.

Vědci z University of Washington zaznamenali průlomový úspěch: vytvořili vakcínu, která zatím jako jediná prošla prvními testy na lidech. A ne ledajak! Vakcína se po 10 letech sledování prokázala být velmi efektivní v zabránění růstu nádoru i bezpečná! Výzkum tak vstupuje do další, druhé fáze testování, která by měla trvat již mnohem kratší dobu. Na předběžné výsledky bychom se mohli těšit již v následujících letech.

Vakcína bude slouží k terapii, nikoli prevenci rakoviny prsu. Přesto se stává nadějí pro život milionům ženám s po celém světě.

BioNTech od září zahájí testy vakcín proti rakovině 

Německá firma BioNTech oznámila, že od září zahajuje britskou studii na personalizovaných mRNA terapií, včetně vakcín proti rakovině. Cílem vakcín bude podnícení imunitního systému k útoku na škodlivé rakovinové buňky. Vakcíny budou podávány pacientům v časném a pozdním stádiu onemocnění. Zaměřovat se budou na aktivní nádorové buňky a budou zabraňovat jejich návratu. Mezi největší obavy nyní patří cena terapie pro pacienty. Nyní je otázkou jak vláda UK, která projekt také financuje, zajistí dostupnost.

Opět přednášíme!

Po covidové odmlce jsme znovu zahájili přednáškovou činnost na středních školách. První návštěvu jsme absolvovali na Gymnáziu Na Zatlance v Praze, moc děkujeme studentům a paní profesorce za aktivitu, zajímavé dotazy a zpětnou vazbu.

Máte i vy zájem o přednášku na vaší střední škole? Kontaktujte nás na našich sociálních sítích, nebo na mailu info@mediciproockovani.cz Budeme se těšit! 

Kraken varianta: Na ochranu proti vážnému průběhu nové varianty covidu-19 dvě dávky vakcíny nestačí

I když o COVID-19 poslední dobou příliš neslyšíme, tento virus nezmizel. Jak z historie víme, tento patogen má tendence měnit své vlastnosti a schopnosti v závislosti na měnícím se prostředí a tvořit tak nové varianty. 

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) udává, že zaznamenává rozmach nové varianty viru Sars-Cov-2 s názvem XBB.1.5, které se přezdívá Kraken. O této variantě zatím mnoho dat nemáme, nevíme, jak moc je tato varianta infekční, jak konkrétně působí na imunitu, či jaké symptomy a komplikace může u nemocného vyvolat. I přes tuto naši neznalost je potřeba, abychom byli obezřetní a počítali i s možností, že se bude jednat o agresivní variantu viru, a abychom nákaze předcházeli. 

Mnoha vakcínami se musíme nechat očkovat po určité době opakovaně, jelikož jejich schopnost chránit nás s časem klesá. Toto velmi dobře známe u očkovací látky proti tetanu, ale také u vakcín proti COVID-19. Z průzkumů vyplývá, že mnoho osob v České republice bylo očkováno pouze dvěma základními dávkami a pro posilující dávku už tyto osoby nepřišly. Je tedy velká pravděpodobnost, že tuto skupinu obyvatel již zmíněné dvě dávky proti covidové nákaze nechrání a jsou tedy v riziku.

Velice doporučujeme nechat se přeočkovat vakcínou proti COVID-19 a předejít tak možným zdravotním komplikacím způsobených tímto virem. Více informací ve článku Zájem o očkování proti covidu padá, hrozbou se může stát kraken.

Evropský týden prevence rakoviny děložního čípku

Tento týden probíhá Evropský týden prevence rakoviny děložního čípku. Rakovina děložního čípku je u žen čtvtým nejčastějším nádorovým onemocněním. V eropském regionu je tímto druhem rakoviny podle WHO každý rok diagnostikováno až 66 000 žen a až 30 000 žen na ni zemře. 

Více než 95 % případů je způsobeno sexuálně přenosnou infekcí lidskými papilomaviry (HPV), proti kterým se dá bezpečně očkovat. Pokud je zároveň rakovina včas odhalena, dá se vyléčit. Spolehlivou prevencí proti rakovině děložního čípku může tedy být očkování proti HPV infekci a pravidelné kontroly u gynekologa, který může nemoc včas odhalit pomocí pap testu. 

Doporučení k očkování proti HPV infekcím najdete v našem příspěvku.

Nová vakcína proti RS virům vykazuje v prvních testech vysokou účinnost

Jistě jste v poslední době zaznamenali, že se nemocnice v České republice i v zahraničí plní dětmi trpícími infekcí dýchacích cest. Takové infekce trápí dětskou populaci často a v zimních měsících obzvlášť, nyní ale mluvíme o mnohem větším počtu nakažených, hovoříme téměř o epidemii. Je spousta infekčních částic, které jsou schopny napadat dýchací soustavu – virus chřipky, různé koronaviry, pneumokoky a tak dále, v této situaci ale jeden konkrétní původce převládá. Je jím tzv. respirační syncytiální virus, více známý jako RSV či RS virus. 

RS virus napadá především dětský organismus, typicky předškoláky, druhou nejčastěji postiženou skupinou po dětech jsou senioři. Virus se šíří kapénkami při dýchání či hovoru, dobře se proti němu můžeme bránit respirátorem. Je schopen způsobit zánět průdušek, průdušinek i zápal plic. Komplikací těchto onemocnění může být mimo zánět středního ucha vážné poškození plic s nutností hospitalizace. 

Jak se tomuto onemocnění bránit? Tady bohužel antibiotika nepomůžou, jelikož se jedná o virové a nikoliv bakteriální onemocnění. Léčit můžeme pouze příznaky, což mnohdy není vůbec jednoduché a léčba trvá dlouho. Ideální by bylo tomuto onemocnění předcházet – vakcínou. Očkovací látka proti RS viru může oprostit tisíce dětí ročně od vážných zdravotních problémů a dlouhé hospitalizace v nemocnici. Vakcínu založenou na mRNA principu vyvíjí nyní společnost Moderna a předběžné výsledky vypadají velmi slibně. Studie zahrnovala přes 37000 účastníků a účinnost této vakcíny proti onemocnění byla stanovena na hodnotu téměř 84 %.

Další skvělou zprávou je fakt, že při testování této látky byl zaznamenán nízký počet nežádoucích účinku, jednalo se především o začervenání v místě vpichu, což je běžným vedlejším účinkem. Této vakcíny bychom se pravděpodobně měli dočkat již v průběhu roku 2023. Více informací naleznete ve článku na ČT24.

Zanedbávané tropické nemoci si ročně vyžádají až 200 000 životů

Výzkum vakcín i léčiv bývá podfinancován. Dnes je Den zanedbávaných tropických nemocí, který chce na problémy způsobenými těmito nemocemi ukázat a pomoci v rozvoji prevence i léčby.